Niektoré chodníky v Tatrách sú už zatvorené, na čo si dať pozor na tých otvorených...

zimná uzávera vysoké tatry turistika

Slovenské hory sú celoročnou oázou krásy, pokoja a dobrodružstva, no ich zimná tvár so sebou prináša špecifické pravidlá a obmedzenia. Každý rok sa počas zimy uzatvárajú mnohé turistické chodníky, čo môže na prvý pohľad sklamať nadšencov turistiky. Avšak tento krok má hlbší význam, ako len zase niečo zakázať. Má chrániť prírodu v jej najcitlivejšom období a zároveň zaistiť bezpečnosť návštevníkov.

Uzávera turistických chodníkov na Slovensku: Ochrana prírody a bezpečnosť turistov

Každý rok na Slovensku dochádza k sezónnemu uzavretiu turistických chodníkov v horských oblastiach, najmä vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách či v ďalších chránených územiach. Táto uzávera má dôležitý význam pre ochranu prírody a zároveň pre bezpečnosť turistov.

Prečo sa turistické chodníky uzatvárajú?

Hlavné dôvody uzávery chodníkov sú dva. Jedným z nich je ochrana prírody, pretože 
slovenské hory sú domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Zimné obdobie je kritickým časom pre ich prežitie. Napríklad kamzíky tatranské a svište potrebujú pokoj, aby mohli úspešne prezimovať. Nadmerný pohyb ľudí v týchto oblastiach by ich mohol ohroziť. Druhým z dôvodov je bezpečnosť turistov, pretože v zime sú turistické trasy často pokryté snehom a ľadom, čo výrazne zvyšuje riziko úrazov, lavín alebo stratenia sa. Uzávery pomáhajú predísť zbytočným nehodám a v konečnom dôsledku tak zachraňujú životy. 

Kedy a kde platia uzávery?

Uzávery turistických chodníkov sa zvyčajne začínajú 1. novembra a trvajú do 31. mája nasledujúceho roka. Tieto termíny môžu byť mierne upravené podľa aktuálnych poveternostných podmienok. Platí to najmä v Tatranskom národnom parku (TANAP), kde je väčšina vysokohorských chodníkov v tomto období neprístupná. Medzi uzavreté trasy patria   výstupy na Chatu pod Rysmi alebo rôzne hrebeňové prechody. Nízke Tatry, Malá Fatra či Veľká Fatra majú menej prísne pravidlá, no niektoré úseky môžu byť tiež dočasne uzatvorené.

Výnimky a pravidlá

Lokality, ako napríklad lyžiarske strediská alebo chodníky vedúce k nízko položeným chatám, zostávajú prístupné aj počas zimy. Turisti by si však mali pred každým výletom skontrolovať aktuálne podmienky na stránkach národných parkov alebo horskej služby. Pri porušení zákazu hrozia pokuty a nepríjemnosti, ktoré môžu poškodiť nielen prírodu, ale ohroziť aj zdravie turistov.

Tatry dostupné aj v zime

Aj počas zimnej uzávery turistických chodníkov na Slovensku zostáva niekoľko trás prístupných pre návštevníkov. Tieto trasy sú starostlivo vybrané tak, aby neohrozovali prírodu ani bezpečnosť turistov. 

Hrebienok - Rainerova útulňa – Zamkovského chata: Nenáročná a obľúbená trasa, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Cesta je udržiavaná a v zime a často využívaná.

Tatranská Lomnica – Štart – Skalnatá chata: Táto cesta vedie k Skalnatej chate, ktorá je celoročne otvorená. Trasa je vhodná aj pre zimnú turistiku.

Hrebienok – Zamkovského chata – Téryho chata: Na Téryho chatu sa viete dostať aj v zime a to po trase z Hrebienka. 

Popradské pleso: Prístup k Popradskému plesu z parkoviska pri zastávke TEŽ Popradské Pleso máte aj počas zimných dní. Ide o nenáročnú a bezpečnú trasu.

Chata pri Zelenom plese: Trasa z Bielej vody po žltej značke na Zelené pleso je prístupná aj v zime a ponúka krásne scenérie.

Sliezsky dom: Výstup z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom je celoročne dostupný a vhodný na zimnú turistiku. Preto vás u nás v zime radi uvidíme. 

 

Aktuálne prebehla na našej trase aj oprava cesty a teda bude cesta bezpečnejšia. Viac sa dozviete v článku Cesta na Sliezsky dom bude už navždy iná.

Štrbské Pleso – okolité okruhy: Viaceré jednoduché turistické chodníky okolo Štrbského plesa sú tiež prístupné celoročne.

Pred cestou  na zimnú turistiku si vždy overte aktuálne podmienky na stránkach Horskej záchrannej služby alebo správe TANAP. Vezmite si potrebnú turistickú výbavu vrátane turistických mačiek, paličiek a dostatočne teplého oblečenia. Rešpektujte pravidlá uzáver a nevstupujte na zakázané trasy – chránite tým prírodu aj vlastnú bezpečnosť.

Dôsledky ignorovania zimných uzávierok 

Ak turisti ignorujú zimné uzávery chodníkov, riskujú nielen svoje zdravie, ale aj život. Ak dôjde k zraneniu na neprístupnej trase, môže sa záchranná operácia výrazne predĺžiť a skomplikovať, čo zvyšuje riziko smrteľných následkov. Záchranári sú často vystavení rovnakému riziku ako zranení turisti, čo môže ohroziť aj ich bezpečnosť. Preto je dôležité rešpektovať uzávery a pred každou zimnou túrou dôkladne plánovať, brať do úvahy aktuálne podmienky a nepodceňovať silu prírody.

Najčastejšie zranenia na horách počas zlého počasia, snehu a poľadovice, súvisia s nepredvídateľnými podmienkami, náročným terénom a neadekvátnou výbavou turistov. Ak ľudia ignorujú uzávery turistických chodníkov a varovania, vystavujú sa riziku vážnych úrazov, ktoré môžu mať fatálne následky. Nechceme vás strašiť, ale prečítajte si, čo vám hrozí, ak nebudete dodržiavať pravidlá zimnej uzávery: 

1. Pády a zlomeniny končatín: Šmyknutie na poľadovici alebo na zasneženom chodníku často vedie k pádom, ktoré spôsobujú zlomeniny, vyvrtnutia či vykĺbenie kĺbov. Na zľadovatenom teréne dochádza k podvrtnutiu členka, čo môže úplne znemožniť pokračovanie v túre.

2. Poranenia hlavy: Pád z výšky alebo na klzký povrch bez prilby môže spôsobiť vážne poranenia hlavy vrátane otrasu mozgu či zlomenín lebky. V zimnom období sa môžu uvoľniť zmrznuté časti skál alebo cencúle, ktoré pri páde na turistu môžu spôsobiť ťažké zranenia.

3. Omrzliny a podchladenie: Pri dlhodobom vystavení nízkym teplotám, bez vhodného oblečenia, dochádza k omrzlinám prstov na rukách a nohách. Stratou tepla v extrémnych podmienkach sa telo nedokáže brániť chladu, čo môže ohroziť život, ak turista nemá dostatok teplého oblečenia alebo prístrešok.

4. Lavíny a pády do priepastí: Ignorovanie uzávierok v oblastiach s lavínovým rizikom patrí k najnebezpečnejším hazardom. Lavína môže turistu úplne zasypať, pričom šanca na prežitie klesá po 15 minútach pod snehom. Na zasneženom alebo zľadovatenom teréne je zvýšené riziko pošmyknutia a pádu z veľkých výšok, napríklad do roklín alebo skalných žľabov.

5. Poranenie spôsobené nedostatočnou výbavou: Neadekvátne použitie zimného vybavenia môže viesť aj k samo poraneniu. Nevhodná obuv alebo príliš veľké zaťaženie vedie k svalovým úrazom či zraneniam kolien.

Uzávera turistických chodníkov na Slovensku nie je prekážkou, ale príležitosťou, ako sa správať ohľaduplnejšie k prírode. Slovenské hory nám ponúkajú neopakovateľné zážitky počas celého roka, a práve rešpektovanie pravidiel a harmónia s prírodou nám umožní uchovať ich krásu aj pre budúce generácie.