Výstup na Gerlach: zážitok na celý život

gerlachovsky stit

Gerlachovský štít je najvyšším vrcholom Slovenska i celých Karpát. Meria 2 655 m n. m a patrí medzi najnavštevovanejšie vrcholy Tatier. Na Gerlach vedie niekoľko turistických ciest a jednou z nich je aj trasa zo Sliezskeho domu. Ide o náročnejšiu turistiku, ktorú však so správnou dávkou prípravy a v spolupráci s horským vodcom zvládne aj rekreačný turista. Čo poviete, trúfli by ste si?

Výstup na Gerlachovský štít je nezabudnuteľným zážitkom. A keď k tomu navyše vyjde aj počasie - nádhera! Ideálnym obdobím na takúto odvážnu turistiku je práve jeseň. V porovnaní s letom sa pri výstupe na vrchol toľko nezapotíte, a ak budete mať šťastie, naskytne sa vám pohľad aj na čarokrásnu inverziu, ktorá je pre slnečnú jeseň viac než typická. 

Výstup na najvyšší vrchol Slovenska však nie je len o výhľadoch. Okrem nadšenia treba mať pred týmto zážitkom aj adekvátny rešpekt. Pripraviť naň sa treba nielen psychicky, ale aj fyzicky a podceniť netreba ani profi vybavenie a poistenie, ktorého krytie by malo zahŕňať aj prípadný výjazd záchrannej leteckej služby.

Výstup s horským vodcom

Výstup na Gerlachovský štít je oficiálne povolený len v sprievode horského vodcu, preto je dobré plánovať ho v dostatočnom časovom predstihu. Okrem toho máte možnosť vybrať si aj z niekoľkých turistických trás. Tie sa vzájomne líšia nielen dĺžkou, ale aj prevýšením a náročnosťou terénu, ktorá naberá na intenzite najmä v zimných mesiacoch. Môžete sa totiž rozhodnúť, či chcete na Gerlachovský štít vystúpiť v lete alebo v zime. Zimný výstup je však všeobecne považovaný za technicky a aj fyzicky výrazne náročnejší, preto sa (na rozdiel od toho letného) odporúča výhradne tým, ktorí už majú nejaké tie turistické či lezecké skúsenosti.

Cesty vedúce na vrchol

Oficiálne vedú na vrchol Gerlachovského štítu 3 turistické trasy. Gipsyho ferrata a hrebeň Martinovka sú považované za technickejšie a lezeckejšie, preto sú určené pre skúsenejších turistov. Menej technická, aj keď stále pomerne náročná, je trasa vedúca zo Sliezskeho domu. Presne túto trasu absolvovali aj odvážlivci Matúš a Peťo a ako sami povedali - bol to neopísateľný zážitok! Čo myslíte, ako dlho im tento výstup trval a ako veľmi sa počas neho zapotili?

Výstup na Gerlach zo Sliezskeho domu

Cesta zo Sliezskeho domu vedúca na Gerlachovský štít je známa aj ako klasická trasa cez Velickú a Batizovskú próbu. Ide o celodennú túru dlhú zhruba 11 km s prevýšením cca 1100 výškových metrov a absolvovať ju trvá minimálne 6 až 7 hodín. Treba preto počítať s tým, že výstup na Gerlach začína veľmi skoro ráno. Cieľom je totiž vyhnúť sa prípadnej zmene počasia, ktorá v Tatrách nastáva najčastejšie okolo obeda. Matúš a Peťo preto spolu s horským vodcom vyrážali zo Sliezskeho domu už ráno o 5:30, pričom v lete sa odporúča vyraziť minimálne o polhodinku skôr. Prvý challenge je teda poriadne skoré ranné vstávanie, na ktoré je ideálne sa, samozrejme, poriadne vyspať!

Keď nestačia nohy, pomôžu ruky!

Klasická trasa cez Velickú a Batizovskú próbu je klasifikovaná ako trasa s horolezeckou obtiažnosťou do 2. stupňa. Znamená to, že vo väčšine úsekov budete potrebovať najmä nohy, pár miest je tu však pomerne náročných, a tak je potrebné okrem nôh zapojiť aj ruky. Prvé náročné miesto je práve v oblasti vedúcej popod Velickú próbu. Prelieza sa v plnej výstroji, so sedacím úväzom, prilbou a s upevnením na lane a práve tu si mnohí turisti uvedomia, prečo je nevyhnutné, aby s nimi celú výstupovú trasu absolvoval aj horský vodca. Mať vedľa seba v takomto náročnom úseku niekoho, kto s istotou vie, čo má robiť preto, aby ste sa bezpečne dostali aj naspäť dolu, je pocit na nezaplatenie.

Z Velickej próby do Sedla nad Kotlom

Rovnako náročný je aj nasledujúci úsek, ktorý strmým skalným terénom pokračuje až do Sedla nad Kotlom vo výške 2440 m n. m. Až do tohto bodu je trasa vedúca od Sliezskeho domu považovaná za kondične najnáročnejšiu. Absolvovať by ste ju mali zhruba za 2 až 2,5 hodiny a následne zamieriť traverzom Gerlachovského kotla rovno do Štrbiny pod Kotlovým. Ak nie ste v časovom sklze, práve tu je dobré urobiť si krátku prestávku. Z tohto miesta sa vám totiž naskytnú veľkolepé výhľady na východnú a západnú časť Tatier, a zároveň odtiaľto po prvýkrát uvidíte vrchol Gerlachovského štítu aj s jeho povestným krížom.

Ešte hodinka a ste na vrchole!

S pohľadom upretým na povestný kríž Gerlachovského štítu je treba kráčať ešte zhruba hodinku cesty. Až potom, po absolvovaní lezecky náročnejšieho terénu vedúceho do Batizovského žľabu, vás čaká posledných 15 minút cesty. A hoci to po toľkých náročných hodinách nebude jednoduché, skúste si práve tento úsek vychutnať čo najintenzívnejšie. Odmyslite si bolesť v nohách, únavu či prípadný dav turistov. Skúste v tom celom nezabudnúť, že ste práve zdolali najvyšší vrch Slovenska, čo je zážitok, ktorý sa rozhodne počíta medzi tie, ktoré vám v pamäti zostanú už navždy!

Nezabudnite na zostup

Hneď potom, ako sa dosýta vynadívate na prekrásne scenérie, nezabudnite načerpať aj kúsok síl a rozumne s nimi pracovať aj počas celého zostupu. Neustále myslite na to, že cieľom nie je zdolať vrchol, ale úspešne sa z neho vrátiť. Pravdou totiž je, že nielen cesta hore, ale ani zostup z Gerlachovského štítu nie je najjednoduchší. Náročnejší terén, ktorý si vyžaduje lezeckejšie kroky a pohyb v skalnej suti, vás čaká najmä počas prvých 30 minút. Hneď potom sú na rade železné stupačky vedúce k Batizovskému plesu, ktoré sú najnáročnejšou časťou zostupu. Až keď prídete sem, môžete si dovoliť prvý výdych. Odtiaľto už bude terén jednoduchší a tak ho bez výraznejšej námahy zvládnete absolvovať až do samotného cieľa.

Turistické vybavenie potrebné na letný výstup

Okrem znalosti trasy je potrebné výstup na Gerlach podporiť aj kvalitnou turistickou výbavou. Tá by počas letného výstupu mala obsahovať:

  • vysokú turistickú obuv s tvrdou podrážkou
  • nepremokavé goretexové oblečenie, pršiplášť, teplé oblečenie, teplé ponožky (aj náhradné)
  • náhradnú základnú vrstvu zabalenú v nepremokavom obale
  • tenké rukavice a čiapku
  • ruksak s objemom 30 – 35 l

Okrem toho iste oceníte aj:

  • dostatočné množstvo tekutín, termosku s teplým čajom/ kávou
  • dostatok jedla a cukru
  • slnečné okuliare
  • opaľovací krém
  • čelovku
  • šatku/ šiltovku
  • lekárničku
  • cyklistické rukavice

Technický výstroj 

Myslieť treba aj na výstroj, ktorý by mal obsahovať minimálne horolezecký sedák, prilbu a zámkovú karabínu a pri hrebeňovke aj ďalšiu horolezeckú výbavu na zlaňovanie. Výstroj vám však bude vedieť zabezpečiť aj horský vodca, pokiaľ sa s ním vopred dohodnete.

A kde hľadať horského vodcu?

Horských vodcov s oprávnením vodiť turistov na Gerlachovský štít je dnes už veľa. Niekoľkých spoľahlivých vám ochotne odporučí aj personál priamo na Sliezskom dome, treba však počítať s tým, že aj výstup na Gerlach niečo stojí. Cena sa líši najmä v závislosti od zvolenej trasy a počtu osôb a aj keď je vyššia, rozhodne by vás nemala odradiť. Liezť na Gerlach na vlastnú päsť sa nevypláca a verte, že bezpečie a istotu v krízovej situácii vám žiadne ušetrené peniaze nenahradia.